Dafalgan children, sirup obsahuje účinnú látku paracetamol, ktorý má analgetický a horúčku znižujúci účinok.
Dafalgan deti, sirup sa používa na krátkodobú liečbu bolestí hlavy, zubov, kĺbov a väzov, bolestí chrbta, menštruačných bolestí, bolestí po úrazoch (napr. športové úrazy), bolestí pri prechladnutí a horúčke.
Informácie o pacientovi schválené spoločnosťou Swissmedic
DAFALGAN® detský sirupUPSA Switzerland AGDafalgan children, sirup obsahuje účinnú látku paracetamol, ktorý má analgetický a horúčku znižujúci účinok.
Dafalgan deti, sirup sa používa na krátkodobú liečbu bolestí hlavy, zubov, kĺbov a väzov, bolestí chrbta, menštruačných bolestí, bolestí po úrazoch (napr. športové úrazy), bolestí pri prechladnutí a horúčke.
Detský sirup Dafalgan by sa nemal užívať v nasledujúcich prípadoch:
Pri ochoreniach obličiek alebo pečene a pri takzvanom „nedostatku glukóza-6-fosfátdehydrogenázy“ (zriedkavé dedičné ochorenie červených krviniek) by ste sa mali pred užívaním poradiť so svojím lekárom.
Oznámte svojmu lekárovi aj to, ak vaše dieťa užíva aj lieky na riedenie krvi alebo niektoré lieky používané na liečbu tuberkulózy (rifampicín, izoniazid), epilepsie (fenytoín, karbamazepín), dny (probenecid), vysokej hladiny tukov v krvi (cholestyramín) alebo HIV infekcie (zidovudín). Opatrnosť je potrebná aj pri súčasnom užívaní liekov s obsahom účinných látok chloramfenikol, salicylamid alebo fenobarbital.
Váš lekár musí byť tiež informovaný, ak súčasne užívate antibiotikum s liečivom flukloxacilínom, pretože existuje zvýšené riziko okyslenia krvi (metabolická acidóza so zvýšenou anion gap). Na zistenie nástupu metabolickej acidózy sa odporúča starostlivé lekárske sledovanie.
Lieky obsahujúce účinnú látku paracetamol sa nesmú podávať deťom, ktoré náhodne požili alkohol.
V prípade porúch príjmu potravy, ako je anorexia, bulímia a ťažká vychudnutosť, ako aj chronická podvýživa, sa odporúča opatrnosť pri užívaní sirupu Dafalgan deťom.
V prípade dehydratácie a znížených hladín v krvi je pri užívaní Dafalgan Children, Sirup potrebná opatrnosť. V prípade ťažkej infekcie (napr. otrava krvi) je potrebná opatrnosť aj pri užívaní Dafalgan children, sirupu.
Detský sirup Dafalgan obsahuje 1,2 g (pri dávke 100 mg paracetamolu) až 6,7 g (pri dávke 600 mg paracetamolu) sacharózy v jednej dávke. Toto treba vziať do úvahy u pacientov s diabetes mellitus.
Dajte svojmu dieťaťu sirup Dafalgan Kinder až po konzultácii s lekárom, ak viete, že vaše dieťa trpí neznášanlivosťou cukru.
Sacharóza, ktorú obsahuje, môže byť škodlivá pre vaše zuby.
Detský sirup Dafalgan obsahuje 1,46 mg propylénglykolu na ml sirupu. Ak má vaše dieťa menej ako 4 týždne, pred podaním tohto lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, najmä ak vaše dieťa súčasne užíva iné lieky obsahujúce propylénglykol alebo alkohol.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) na ml, t.j. v podstate „bez sodíka“. je takmer «bez sodíka».
Jedinci, ktorí sú precitlivení na lieky proti bolesti alebo antireumatiká, môžu byť tiež precitlivení na paracetamol (pozri «Aké sú možné vedľajšie účinky lieku Dafalgan deti, sirup?»).
Je tiež dôležité si uvedomiť, že dlhodobé a časté užívanie liekov proti bolesti môže samo o sebe prispieť k rozvoju bolestí hlavy alebo k zhoršeniu existujúcich bolestí hlavy. V takýchto prípadoch kontaktujte svojho lekára.
Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti, najmä ak sa kombinuje niekoľko liekov proti bolesti, môže viesť k trvalému poškodeniu obličiek s rizikom zlyhania obličiek
Aby sa predišlo riziku predávkovania, malo by sa zabezpečiť, aby iné podávané lieky neobsahovali paracetamol. Informujte svojho lekára, lekárnika alebo lekárnika, ak dieťa, ktoré sa má liečiť
Tento prípravok je určený len na použitie u detí.
Ak Dafalgan deti, sirup užívajú dospievajúci alebo dospelé ženy, platia nasledujúce informácie:
Ako preventívne opatrenie je potrebné vyhnúť sa užívaniu liekov počas tehotenstva a dojčenia, prípadne požiadať o radu lekára, lekárnika alebo lekárnika.
Ak je to potrebné, Dafalgan deti, sirup sa môže používať počas tehotenstva. Na základe doterajších skúseností v súčasnosti pri krátkodobom užívaní účinnej látky paracetamol v stanovenom dávkovaní sa riziko pre dieťa považuje za nízke. Mali by ste použiť najnižšiu dávku, ktorá vám uľaví od bolesti a/alebo horúčky, a liek by ste mali užívať čo najkratší čas. Kontaktujte svojho lekára, lekárnika alebo lekárnika, ak sa bolesť a/alebo horúčka nezlepšia alebo ak potrebujete liek užívať častejšie.
Hoci sa užívanie paracetamolu považuje za zlučiteľné s dojčením, pri používaní Dafalgan Children, Sirup počas dojčenia je potrebná opatrnosť, pretože paracetamol sa vylučuje do materského mlieka.
Fľašu otvoríte stlačením vrchnej časti uzáveru a v smere šípky napísanej na vrchu uzáveru , otočiť. Pri meraní by sa odmerka mala držať vertikálne. Priložená odmerná lyžica sa môže použiť len pre deti Dafalgan, sirup a po použití sa má dobre opláchnuť.
Jednotlivé dávky sirupu nepodávajte častejšie, ako je uvedené. Stanovená maximálna denná dávka sa nesmie prekročiť. Dafalgan Children, Sirup sa nemá používať u detí mladších ako 6 mesiacov.
V jednej dávke naplňte odmernú lyžicu až do zodpovedajúcej špecifikácie kg telesnej hmotnosti (ekvivalent na 100-150 mg paracetamolu), počkajte 6-8 hodín pred užitím ďalšej dávky. Maximálna denná dávka rozdelená do 3 (až 4) jednotlivých dávok je 500 mg paracetamolu.
V jednej dávke naplňte odmernú lyžicu až do zodpovedajúcej špecifikácie kg telesnej hmotnosti (ekvivalent na 150-200 mg paracetamolu), počkajte 6-8 hodín pred užitím ďalšej dávky. Maximálna denná dávka rozdelená do 3 (až 4) jednotlivých dávok je 750 mg paracetamolu.
potrebné množstvo na jednu dávku (zodpovedá 200-300 mg paracetamolu) s odmerkou lyžica v 1 alebo Odmerajte v 2 krokoch podľa informácie o kg telesnej hmotnosti (napr. pre telesnú hmotnosť 19 kg: 10 kg + 9 kg). Pred užitím ďalšej dávky počkajte 6-8 hodín. Maximálna denná dávka rozdelená do 3 (až 4) jednotlivých dávok je 900 mg paracetamolu.
potrebné množstvo na jednu dávku (zodpovedá 300-500 mg paracetamolu) s odmernou lyžičkou v 2 krokoch Merajte podľa informácie o kg telesnej hmotnosti (napr. pri telesnej hmotnosti 26 kg: 16 kg + 10 kg). Pred užitím ďalšej dávky počkajte 6-8 hodín. Maximálna denná dávka rozdelená do 3 (až 4) jednotlivých dávok je 1 500 mg paracetamolu.
potrebné množstvo na jednu dávku (zodpovedá 400-600 mg paracetamolu) s odmerkou lyžica v 2 alebo Meranie v 3 krokoch podľa údaja o kg telesnej hmotnosti (napr. pre telesnú hmotnosť 35 kg: 12 kg + 12 kg + 11 kg). Pred užitím ďalšej dávky počkajte 6-8 hodín. Maximálna denná dávka rozdelená do 3 (až 4) jednotlivých dávok je 2 000 mg paracetamolu.
Odstupňovanie od 2 do 16 kg v prírastkoch po 1 kg telesnej hmotnosti:
To zodpovedá napr. pre
8 kg = 120 mg paracetamolu (= 4 ml)
12 kg = 180 mg paracetamolu (= 6 ml)
16 kg = 240 mg paracetamolu (= 8 ml)
Tak ako všetky lieky proti horúčke a bolesti, ani Dafalgan detský sirup by sa bez lekárskeho predpisu nemal používať dlhšie ako 5 dní alebo v prípade horúčky dlhšie ako 3 dni. Pre deti do 12 rokov je maximálna nepretržitá doba užívania bez konzultácie s lekárom 3 dni.
Lieky proti bolesti by sa nemali užívať pravidelne a dlhodobo bez lekárskeho dohľadu. Dlhotrvajúca bolesť si vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Vysoká horúčka alebo zhoršenie stavu u detí (dospelí nie dlhšie ako 5 dní, deti nie dlhšie ako 3 dni) vyžadujú včasnú lekársku konzultáciu.
Dávka určená alebo predpísaná lekárom sa nesmie prekročiť.
Dodržiavajte dávkovanie uvedené v príbalovom letáku alebo predpísané detským lekárom. Ak si myslíte, že liek je príliš slabý alebo príliš silný, poraďte sa s detským lekárom, lekárnikom alebo lekárnikom.
Pri užívaní sirupu Dafalgan pre deti sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:
V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť sčervenanie kože alebo alergické reakcie s náhlym opuchom tváre a krku alebo náhlou nevoľnosťou s poklesom krvného tlaku. Okrem toho sa môže vyskytnúť dýchavičnosť alebo astma, najmä ak sa tieto vedľajšie účinky predtým pozorovali aj pri užívaní kyseliny acetylsalicylovej alebo iných nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Ak sa objavia príznaky reakcie z precitlivenosti alebo podliatiny/krvácanie, liek sa má vysadiť a poradiť sa s lekárom.
Zriedkavo boli pozorované zmeny v krvnom obraze, ako je znížený počet krvných doštičiek (trombocytopénia) alebo závažné zníženie počtu určitých bielych krviniek (agranulocytóza, neutropénia, leukopénia). Zriedkavo sa pozorovalo aj určité ochorenie kostnej drene (pancytopénia) a určitá forma anémie (hemolytická anémia). Medzi ďalšie vedľajšie účinky, ktorých frekvencia v súčasnosti nie je známa, patrí hnačka, bolesť brucha, vracanie, zvýšenie pečeňových enzýmov, stagnácia žlče, žltačka, krvné škvrny na koži a sčervenanie. Príležitostne boli pozorované aj žihľavka, kožné vyrážky a vyrážky. Veľmi zriedkavo sa vyskytli závažné kožné ochorenia (akútna generalizovaná exantematózna pustulóza, toxická epidermálna nekrolýza, Steven-Johnsonov syndróm) s pľuzgiermi, deskvamáciou a príznakmi podobnými chrípke.
V prípade nekontrolovaného užitia (predávkovania) sa musí okamžite poradiť s lekárom. Nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, strata chuti do jedla a/alebo celkový pocit choroby môžu byť príznakom predávkovania, ale vyskytujú sa len niekoľko hodín až deň po požití.
Predávkovanie môže spôsobiť veľmi vážne poškodenie pečene alebo v zriedkavých prípadoch náhly zápal pankreasu.
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo lekárnika. To platí najmä pre vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov.
Liek možno použiť len do je možné použiť dátum označený na obale „EXP“.
Čas použiteľnosti po otvorení fľaše 3 mesiace. Fľašu uchovávajte tesne uzavretú.
Detský sirup Dafalgan sa má uchovávať pri izbovej teplote (15 – 25 °C) a mimo dosahu detí.
Ďalšie informácie vám môže poskytnúť lekár vášho dieťaťa, lekárnik alebo lekárnik. Títo ľudia majú podrobné informácie pre špecialistov.
1 ml sirupu obsahuje 30 mg paracetamolu ako aktívna zložka.
Makrogol 6000, sacharóza, sodná soľ sacharínu (E 954), sorban draselný (E 202), karamelovo-vanilková aróma (obsahuje propylénglykol (E 1520)), bezvodá kyselina citrónová (E330) a čistená voda.
43838 (Swissmedic).
V lekárňach a drogériách bez lekárskeho predpisu.
Fľaša s objemom 90 ml.
UPSA Switzerland AG, Zug.
Táto písomná informácia bola naposledy skontrolovaná úradom pre lieky (Swissmedic) v apríli 2022.