NeoCitran grypa/przeziębienie przynosi ulgę w objawach grypy i przeziębienia, łagodzi objawy takie jak dreszcze, bóle ciała i głowy, przeziębienia oraz obniża gorączkę. Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wodoromaleinian feniraminy ma działanie hamujące wydzielanie. Wodoromaleinian feniraminy i fenylefryna zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, łagodząc w ten sposób przeziębienie i umożliwiając swobodniejsze oddychanie. Kwas askorbinowy (witamina C) pomaga zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C podczas gorączki i grypy.
Informacje dla pacjenta zatwierdzone przez Swissmedic
NeoCitran grypa/przeziębienie dla dorosłych, proszek do sporządzania roztworu doustnegoGSK Consumer Healthcare Schweiz AGNeoCitran grypa/przeziębienie przynosi ulgę w objawach grypy i przeziębienia, łagodzi objawy takie jak dreszcze, bóle ciała i głowy, przeziębienia oraz obniża gorączkę. Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wodoromaleinian feniraminy ma działanie hamujące wydzielanie. Wodoromaleinian feniraminy i fenylefryna zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, łagodząc w ten sposób przeziębienie i umożliwiając swobodniejsze oddychanie. Kwas askorbinowy (witamina C) pomaga zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C podczas gorączki i grypy.
Pamiętaj, że NeoCitran grypa/przeziębienie nie zastępuje zwykłych zasad postępowania (leżenie w łóżku itp.) w przypadku gorączki i grypy, a jedynie skrócić czas powrotu do zdrowia.
NeoCitran grypa/przeziębienie należy stosować maksymalnie przez 3 dni bez recepty. Nie należy stosować środków przeciwbólowych regularnie i przez dłuższy czas bez nadzoru lekarza. Długotrwały ból lub gorączka wymagają oceny lekarskiej.
Nie należy przekraczać dawki wskazanej lub przepisanej przez lekarza.
Aby zapobiec ryzyku przedawkowania, należy upewnić się, że inne leki przyjmowane w tym samym czasie (np. inne leki przeciwbólowe, leki na gorączkę lub objawy przeziębienia) nie zawierają paracetamolu. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Należy również pamiętać, że długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może samo w sobie przyczynić się do utrzymywania się bólu głowy.
Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków przeciwbólowych, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek.
Uwaga dla diabetyków: 1 saszetka preparatu NeoCitran na grypę/przeziębienie zawiera ok. 20 g węglowodanów użytecznych.
Nie wolno przyjmować leku NeoCitran na grypę/przeziębienie w następujących przypadkach:
Zapytaj lekarza lub lekarza, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do istnienia któregokolwiek z tych objawów.
NeoCitran Flu/Cold zawiera paracetamol. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol (np. na ból, gorączkę, objawy przeziębienia/grypy) lub lekami na nieżyt nosa, alergie (leki przeciwhistaminowe), tabletki nasenne.
Nie przekraczać zalecanej dawki, przedawkowanie może spowodować poważne uszkodzenie wątroby.
Podczas leczenia lekiem NeoCitran na grypę/przeziębienie należy unikać alkoholu.
Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. W tej grupie wiekowej występuje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać stosowania u pacjentów w podeszłym wieku ze stanem splątania.
W przypadku jednoczesnego stosowania leków wpływających na wątrobę, w szczególności niektórych leków stosowanych w leczeniu gruźlicy i zaburzeń napadowych (padaczki) lub leków zawierających substancję czynną zydowudynę, stosowanych w leczeniu niedoborów odporności (AIDS ), Lek należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z aktywnymi składnikami leku NeoCitran Flu/Cold.
The NeoCitran może złagodzić działanie alkoholu, tabletek nasennych i środków uspokajających. Grypa/przeziębienie nasila się.
Paracetamol może w bardzo rzadkich przypadkach powodować ciężkie reakcje skórne. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku NeoCitran na grypę/przeziębienie i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Osoby, u których występuje nadwrażliwość na leki przeciwbólowe lub przeciwreumatyczne, mogą również wykazywać nadwrażliwość na paracetamol (patrz „Jakie skutki uboczne może powodować grypa/przeziębienie NeoCitran?”).
Biorąc pod uwagę wskazania, NeoCitran Flu/Cold nie nadaje się do długotrwałego stosowania.
Sacharoza: zawiera ok. 20 g sacharozy w saszetce. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów chorych na cukrzycę (patrz «Co należy wziąć pod uwagę?»). Lek NeoCitran na grypę/przeziębienie należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, jeśli wiesz, że cierpisz na nietolerancję cukru.
Sód: zawiera 28,5 mg sodu na saszetkę (główny składnik soli kuchennej). Odpowiada to 1,4% zalecanego maksymalnego dziennego spożycia sodu w diecie osoby dorosłej.
Wpływ na badania laboratoryjne: Ten lek może zakłócać wyniki oznaczania kwasu moczowego kwasem fosfotungstowym (np. u pacjentów cierpiących na dnę moczanową).
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn: Ten lek może poważnie upośledzić zdolność reagowania, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi narzędzi i maszyn! Może powodować senność, niewyraźne widzenie i trudności z koordynacją/koncentracją. Alkohol i środki uspokajające mogą nasilać te efekty.
Jeśli tak, powiedz o tym swojemu lekarzowi, farmaceucie lub aptekarzowi
NeoCitran Flu/Cold nie należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej i po rozważeniu korzyści medycznych -ocena ryzyka.
Nie należy przekraczać podanych poniżej dawek i częstotliwości stosowania.
Należy stosować najniższą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy okres leczenia.
Zawartość 1 saszetki preparatu NeoCitran grypa/przeziębienie wsypać do szklanki gorącej (ale nie wrzącej) wody (ok. 2,5 dl) i pić gorące.
W razie potrzeby powtórzyć najwcześniej po 4 godzinach.
Maksymalna porcja dobowa: Nie stosować 1 saszetki częściej niż 3 razy w ciągu 24 godzin. Pomiędzy dwoma przyjęciami należy zachować co najmniej 4-godzinną przerwę.
NeoCitran Flu/Cold można zażywać o każdej porze dnia, ale najlepiej wieczorem przed snem.
Jeśli po 3 dniach nie nastąpi znacząca poprawa, gorączka wzrośnie lub jeśli objawy się nasilają, towarzyszy im wysoka gorączka, wysypka lub uporczywy ból głowy, należy zwrócić się o pomoc lekarską.
NeoCitran grypy/przeziębienia nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.
W przypadku przedawkowania/niekontrolowanego użycia należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Ze względu na potencjalne ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby, niezwykle ważna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Nudności, wymioty, ból brzucha, utrata apetytu i ogólne uczucie choroby mogą wskazywać na przedawkowanie, ale występują dopiero od kilku godzin do jednego dnia po spożyciu.
Przestrzegaj dawkowania podanego w ulotce dołączonej do opakowania lub przepisanego przez lekarza. Jeżeli uważasz, że lek jest za słaby lub za mocny, porozmawiaj ze swoim lekarzem, farmaceutą lub aptekarzem.
Przerwać stosowanie leku NeoCitran grypa/przeziębienie i natychmiast powiadomić lekarza, jeśli wystąpi jeden lub więcej z poniższych objawów:
Te działania niepożądane są rzadkie (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów) lub bardzo rzadkie (występują u mniej niż 1 na 10 000 użytkowników).
Podczas stosowania leku NeoCitran na grypę/przeziębienie mogą wystąpić następujące dodatkowe działania niepożądane:
W rzadkich przypadkach wyniki (wartości laboratoryjne) testów czynności wątroby mogą ulec zmianie.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, należy porozmawiać z lekarzem, farmaceutą lub aptekarzem lub Twój lekarz, farmaceuta lub aptekarz. Dotyczy to w szczególności również działań niepożądanych, które nie są wymienione w tej ulotce.
Lek można stosować wyłącznie do daty na pojemniku i należy używać worków z datą oznaczoną «EXP».
Przechowywać w temperaturze pokojowej (15-25°C).
Trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Twój lekarz, farmaceuta lub aptekarz może udzielić Ci dalszych informacji. Osoby te posiadają szczegółowe informacje dla specjalistów.
Składniki aktywne
1 saszetka zawiera: 500 mg paracetamolu, 20 mg wodoromaleinianu feniraminy, 10 mg chlorowodorku fenylefryny, 50 mg kwasu askorbinowego (witamina C).
Substancje pomocnicze
Sacharoza, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, fosforan trójwapniowy, kwas jabłkowy, aromat (grejpfrutowy, cytrynowy), żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127), dwutlenek tytanu (E 171).
47346 (Swissmedic).
W aptekach i drogeriach, bez recepty.
Zestaw 12 torebek.
GSK Consumer Healthcare Schweiz AG, Risch.
Ta ulotka została ostatnio sprawdzona przez Agencję Leków (Swissmedic) w sierpniu 2022 r.