Acetalgin tablets 500 მგ 20 Stk

ACETALGIN Tabl 500 mg

ბრენდი: STREULI PHARMA AG
მოდელი: 1015529
რაოდენობა: 1499
6.11 USD ფასი სასაჩუქრე ქულებით: 373
კალათაში დამატება

აღწერა

Inhaltsverzeichnis კომპლექსი

Swissmedic-genehmigte პაციენტის ინფორმაცია

აცეტალგინი® Streuli Pharma AG რა არის აცეტალგინი და როდის გამოიყენება?

აცეტალგინი შეიცავს აქტიურ ინგრედიენტს პარაცეტამოლს, რომელსაც აქვს ტკივილგამაყუჩებელი და სიცხის დამწევი ეფექტი.

აცეტალგინი გამოიყენება თავის ტკივილის, კბილის ტკივილის, სახსრებისა და ლიგატების ტკივილის, ზურგის ტკივილის, მენსტრუალური ტკივილის, ტრავმის შემდგომი ტკივილის (მაგ. სპორტული დაზიანებები), გაციების და ცხელების ტკივილის ხანმოკლე სამკურნალოდ.

რა სიფრთხილის ზომები უნდა იქნას მიღებული?

როგორც ყველა სიცხისა და ტკივილგამაყუჩებელი საშუალება, აცეტალგინი არ უნდა იქნას გამოყენებული 5 დღეზე მეტი ხნის განმავლობაში ექიმის დანიშნულების გარეშე, ან 3 დღეზე მეტი სიცხის შემთხვევაში. 12 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის ექიმის კონსულტაციის გარეშე გამოყენების მაქსიმალური უწყვეტი პერიოდი შეადგენს 3 დღეს.

ტკივილგამაყუჩებლების მიღება/გამოყენება არ შეიძლება რეგულარულად ხანგრძლივი დროის განმავლობაში სამედიცინო ზედამხედველობის გარეშე. ხანგრძლივი ტკივილი მოითხოვს სამედიცინო შეფასებას.

ბავშვებში მაღალი სიცხე ან მდგომარეობის გაუარესება საჭიროებს ადრეულ სამედიცინო კონსულტაციას.

დოზის გადაჭარბების რისკის თავიდან ასაცილებლად, უნდა დარწმუნდეთ, რომ მიღებული სხვა მედიკამენტები არ შეიცავს პარაცეტამოლს.

არ უნდა გადააჭარბოთ ექიმის მიერ მითითებულ ან დანიშნულ დოზას.

ასევე მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ ტკივილგამაყუჩებლების ხანგრძლივმა გამოყენებამ შეიძლება ხელი შეუწყოს თავის ტკივილის გახანგრძლივებას.

ტკივილგამაყუჩებლების ხანგრძლივმა მიღებამ/გამოყენებამ, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც რამდენიმე ტკივილგამაყუჩებელია კომბინირებული, შეიძლება გამოიწვიოს თირკმელების მუდმივი დაზიანება თირკმლის უკმარისობის რისკით.

როდის არ შეიძლება აცეტალგინის მიღება/გამოყენება?

აცეტალგინი არ უნდა იქნას მიღებული/გამოყენებული შემდეგ შემთხვევებში:

  • აქტიური ნივთიერების პარაცეტამოლის მიმართ ჰიპერმგრძნობელობის შემთხვევაში. ასეთი ჰიპერმგრძნობელობა გამოიხატება, მაგალითად, ასთმით, ქოშინით, სისხლის მიმოქცევის პრობლემებით, კანისა და ლორწოვანი გარსების შეშუპებით ან კანის გამონაყარით (ჭინჭრის ციება);
  • ღვიძლის მძიმე დაავადებების დროს;
  • li>
  • ალკოჰოლის გადაჭარბებული მოხმარების შემთხვევაში;
  • თუ გაქვთ ღვიძლის მემკვიდრეობითი დარღვევა (ე.წ. მეულენგრახტის დაავადება).
როდის არის საჭირო სიფრთხილე აცეტალგინის მიღების/გამოყენებისას?

თუ გაქვთ თირკმელების ან ღვიძლის დაავადებები ან გაქვთ „გლუკოზა-6-ფოსფატდეჰიდროგენაზას დეფიციტი“ (სისხლის წითელი უჯრედების იშვიათი მემკვიდრეობითი დაავადება), მიღებამდე/გამოყენებამდე უნდა მიმართოთ ექიმს.

ასევე აცნობეთ ექიმს, თუ თქვენ ასევე იღებთ სისხლის გამათხელებელ მედიკამენტებს ან ტუბერკულოზის (რიფამპიცინი, იზონიაზიდი), ეპილეფსიის (ფენიტოინი, კარბამაზეპინი), პოდაგრის (პრობენეციდი), სისხლში ცხიმის მაღალ დონეს (ქოლესტირამინი) ან აივ-ის სამკურნალოდ გამოყენებულ მედიკამენტებს. - ინფექციები (ზიდოვუდინი). ასევე საჭიროა სიფრთხილე აქტიური ინგრედიენტების ქლორამფენიკოლის, სალიცილამიდის ან ფენობარბიტალის შემცველი პრეპარატების გამოყენებისას.

თქვენს ექიმს ასევე უნდა ეცნობოს, თუ ერთდროულად იყენებთ ანტიბიოტიკს აქტიურ ნივთიერება ფლუკლოქსაცილინთან ერთად, რადგან არსებობს სისხლის მჟავიანობის მომატებული რისკი (მეტაბოლური აციდოზი გაზრდილი ანიონური უფსკრულით). მეტაბოლური აციდოზის დაწყების გამოსავლენად რეკომენდებულია სამედიცინო მონიტორინგი.

არ არის მიზანშეწონილი პარაცეტამოლის და ალკოჰოლის ერთდროულად მიღება/გამოყენება. ღვიძლის დაზიანების რისკი იზრდება, განსაკუთრებით თუ არ ჭამთ ერთდროულად.

კვებითი დარღვევების შემთხვევაში, როგორიცაა ანორექსია, ბულიმია და ძლიერი დაღლილობა, ისევე როგორც ქრონიკული არასრულფასოვანი კვება, საჭიროა სიფრთხილე აცეტალგინის მიღების/გამოყენებისას.

აცეტალგინის მიღების/გამოყენებისას სიფრთხილეა საჭირო, თუ დეჰიდრატირებული ხართ ან გაქვთ შემცირებული სისხლის მოცულობა. მძიმე ინფექციის შემთხვევაში (მაგ. სისხლის მოწამვლა) ასევე საჭიროა სიფრთხილე აცეტალგინის მიღების/გამოყენებისას.

ადამიანები, რომლებსაც აქვთ ჰიპერმგრძნობელობა ტკივილგამაყუჩებლების ან რევმატიზმის საწინააღმდეგო საშუალებების მიმართ, შესაძლოა ასევე იყვნენ ჰიპერმგრძნობიარეები პარაცეტამოლის მიმართ (იხ. „რა გვერდითი ეფექტები შეიძლება ჰქონდეს აცეტალგინს?“).

500 მგ პარაცეტამოლის ტაბლეტები შეიცავს 1 მმოლ-ზე ნაკლებ ნატრიუმს (23 მგ) თითო ტაბლეტზე, ანუ არსებითად "ნატრიუმისგან თავისუფალი". ისინი თითქმის "ნატრიუმისგან თავისუფალია".

აცნობეთ თქვენს ექიმს, ფარმაცევტს ან ფარმაცევტს თუ

  • გაწუხებთ სხვა დაავადებები,
  • გაქვთ ალერგია ან
  • მიიღეთ სხვა მედიკამენტები (მათ შორის ის, ვინც თავად იყიდეთ!) ან გამოიყენეთ ისინი გარედან!
  • შესაძლებელია თუ არა აცეტალგინის მიღება/გამოყენება ორსულობის დროს ან ძუძუთი კვების დროს?

    სიფრთხილის მიზნით, თქვენ უნდა მოერიდოთ მედიკამენტების მიღებას ორსულობისა და ძუძუთი კვების პერიოდში, ან მიმართეთ ექიმს, ფარმაცევტს ან მკურნალ ექიმს.

    წინა გამოცდილებიდან გამომდინარე, არ არსებობს ცნობილი რისკი ბავშვისთვის აქტიური ნივთიერების პარაცეტამოლის მოკლევადიანი გამოყენებისას მითითებულ დოზაში.

    მიუხედავად იმისა, რომ პარაცეტამოლი გადადის დედის რძეში, ნებადართულია ძუძუთი კვება.

    როგორ იყენებთ აცეტალგინს?

    ტაბლეტები

    არ მიიღოთ ტაბლეტების ერთჯერადი დოზები მითითებულზე უფრო ხშირად. მითითებული მაქსიმალური დღიური დოზა არ უნდა აღემატებოდეს. არ გამოიყენოთ 9 წლამდე ასაკის ბავშვებში.

    მოზრდილები და 12 წელზე უფროსი ასაკის ბავშვები (40 კგ-ზე მეტი): 1-2 ტაბლეტი ერთჯერადი დოზის სახით, დაელოდეთ 4-8 საათი შემდეგ დოზამდე. მაქსიმალური დოზა დღეში არის 8 ტაბლეტი (= 4 გ პარაცეტამოლი).

    ბავშვები 30-40 კგ (9-12 წელი): 1 ტაბლეტი ერთჯერადი დოზის სახით, დაელოდეთ 6-8 საათი შემდეგ დოზამდე. მაქსიმალური დოზა დღეში არის 4 ტაბლეტი (= 2 გ პარაცეტამოლი).

    ჩაყლაპეთ ტაბლეტები სითხის მიყოლებით.

    სანთლები

    ჩადეთ სუპოზიტორია ანუსში. არ მიიღოთ სუპოზიტორების ერთჯერადი დოზები მითითებულზე უფრო ხშირად. მითითებული მაქსიმალური დღიური დოზა არ უნდა აღემატებოდეს.

    8 კგ-ზე ნაკლები წონის ბავშვებში აცეტალგინის სუპოზიტორების გამოყენება შესაძლებელია მხოლოდ ექიმის მითითებით.

    წონა (ასაკი)ერთჯერადი დოზამაქსიმალური დღიური დოზა 5-7 კგ (6 თვემდე, მხოლოდ სამედიცინო რჩევით)1 სუპოზიტორია 125 მგ3 სუპოზიტორია 125 მგ ( = 375 მგ პარაცეტამოლი)7-10 კგ (6-12 თვე)1 სუპოზიტორია 125 მგ4 სუპოზიტორია 125 მგ-ზე (= 500 მგ პარაცეტამოლი)10-15 კგ (1-3 წელი)1 სუპოზიტორია 250 მგ td>3 სუპოზიტორია 250 მგ (= 750 მგ პარაცეტამოლი)15-22 კგ (3-6 წელი)1 სუპოზიტორია 250 მგ4 სუპოზიტორია 250 მგ (= 1 გ პარაცეტამოლი)22-30 კგ (6-9 წელი)1 სუპოზიტორია 500 მგ3 სუპოზიტორია 500 მგ (= 1,5 გ პარაცეტამოლი)30-40 კგ (9-12 წელი)30-40 კგ (9-12 წელი)1 500 მგ სუპოზიტორია4 500 მგ სუპოზიტორია (= 2 გ პარაცეტამოლი)>40 კგ (>12 წლის და მოზრდილები ) 1-2 500 მგ სუპოზიტორია8 500 მგ სუპოზიტორია (= 4 გ პარაცეტამოლი)

    Respect 6-8 საათის ინტერვალი სუპოზიტორების ინდივიდუალურ დოზებს შორის.

    ლოკალური ტოქსიკურობის რისკის გამო, სუპოზიტორები არ უნდა იქნას გამოყენებული 4-ჯერ დღეში. რექტალური მკურნალობის ხანგრძლივობა უნდა იყოს რაც შეიძლება მოკლე. სუპოზიტორების გამოყენება არ არის რეკომენდებული დიარეის მქონე პაციენტებში.

    დაიცავით ფურცელ-ჩანართში მოცემული დოზა ან თქვენი ექიმის დანიშნულებით. თუ ფიქრობთ, რომ წამალი ძალიან სუსტი ან ძალიან ძლიერია, მიმართეთ თქვენს ექიმს, ფარმაცევტს ან აფთიაქს.

    რა გვერდითი მოვლენები შეიძლება ჰქონდეს აცეტალგინს?

    აცეტალგინის მიღებისას/გამოყენებისას შეიძლება მოხდეს შემდეგი გვერდითი მოვლენები:

    იშვიათად (ავლენს 1-დან 10 მომხმარებელს 10000-დან)

    იშვიათ შემთხვევებში ჰიპერმგრძნობელობის რეაქციები, როგორიცაა ქავილი, კანისა და ლორწოვანი გარსების შეშუპება ან გამონაყარი, მძიმემდე შეიძლება განვითარდეს კანის რეაქციები (ძალიან იშვიათად) და გულისრევა. გარდა ამისა, შეიძლება განვითარდეს ქოშინი ან ასთმა, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ ეს გვერდითი ეფექტები ადრეც იყო დაფიქსირებული აცეტილსალიცილის მჟავას ან სხვა არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების (არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების) გამოყენებისას. ჰიპერმგრძნობელობის რეაქციის ნიშნების ან სისხლჩაქცევების/სისხლდენის გამოვლენის შემთხვევაში პრეპარატის მიღება უნდა შეწყდეს და ექიმთან კონსულტაცია.

    ძალიან იშვიათად (ავლენს 10000-დან 1-ზე ნაკლებ ადამიანში)

    სისხლის რაოდენობის ცვლილება, როგორიცაა სისხლის თრომბოციტების რაოდენობის შემცირება (თრომბოციტოპენია) ან მძიმე დაფიქსირდა ძალიან იშვიათად სისხლის ზოგიერთი თეთრი უჯრედების რაოდენობის შემცირება (აგრანულოციტოზი).

    თუ თქვენ გაქვთ რაიმე გვერდითი მოვლენა, გაესაუბრეთ თქვენს ექიმს, ფარმაცევტს ან აფთიაქს. ეს ასევე ეხება განსაკუთრებით გვერდით მოვლენებს, რომლებიც არ არის ჩამოთვლილი ამ ინსტრუქციაში.

    რა უნდა აღინიშნოს ასევე?

    სამედიცინო პროდუქტის გამოყენება შესაძლებელია მხოლოდ კონტეინერზე მონიშნული „EXP“ თარიღამდე.

    უკონტროლო მიღების/გამოყენების შემთხვევაში (დოზის გადაჭარბება), დაუყოვნებლივ უნდა მიმართოთ ექიმს. გულისრევა, ღებინება, მუცლის ტკივილი, მადის დაქვეითება და/ან ავადმყოფობის ზოგადი შეგრძნება შეიძლება იყოს დოზის გადაჭარბების მანიშნებელი, მაგრამ ეს ხდება მხოლოდ მიღებიდან/გამოყენებიდან რამდენიმე საათიდან ერთ დღეში.

    დოზის გადაჭარბებამ შეიძლება გამოიწვიოს ღვიძლის ძალიან სერიოზული დაზიანება.

    აქტიურ ნივთიერება პარაცეტამოლის შემცველი მედიკამენტები არ უნდა მიეცეს ბავშვებს, რომლებმაც შემთხვევით მოიხმარეს ალკოჰოლი.

    შენახვის ინსტრუქცია

    შენახვა ოთახის ტემპერატურაზე (15-25 °C).

    შეინახეთ ორიგინალურ შეფუთვაში.

    შეინახეთ ბავშვებისთვის მიუწვდომელ ადგილას.

    ტაბლეტები შეინახეთ მშრალ ადგილას.

    დამატებითი ინფორმაცია

    თქვენს ექიმს, ფარმაცევტს ან აფთიაქს შეუძლია მოგაწოდოთ დამატებითი ინფორმაცია. ამ ადამიანებს აქვთ დეტალური ინფორმაცია სპეციალისტებისთვის.

    რა შედის აცეტალგინში?

    აქტიური ინგრედიენტები

    1 ტაბლეტი (დაყოფილი) შეიცავს 500 მგ პარაცეტამოლს.

    1 სუპოზიტორია შეიცავს 125 მგ, 250 მგ ან 500 მგ პარაცეტამოლს.

    დამხმარე ნივთიერებები

    500 მგ პარაცეტამოლის ტაბლეტი : კარტოფილის სახამებელი, პოვიდონი K 25 (E 1201), ნატრიუმის კროსკარმელოზა (E 468), ჟელატინი გლიცეროლი 85% (E 422), მიკროკრისტალური ცელულოზა (E 460), კროსპოვიდონი (E 1202), ტალკი, მაგნიუმის სტეარატი (E 470b).

    სუპოზიტორინი: პოლისორბატი, ჰარტფეტი.

    Zulassungnummer

    34186, 49493 (Swissmedic).

    სად შეიძლება აცეტალგინის მიღება? რა პაკეტებია ხელმისაწვდომი?

    აფთიაქებში მხოლოდ ექიმის დანიშნულებით:

    100 ან 500 გაყოფადი ტაბლეტის შეფუთვა.

    აფთიაქებში და აფთიაქებში, ექიმის დანიშნულების გარეშე:

    20 გასაყოფი ტაბლეტის შეფუთვა.

    125 მგ, 250 მგ ან 500 მგ 10 სუპოზიტორიის შეფუთვა.

    ზულასუნგსინჰაბერინი

    Streuli Pharma AG, Uznach.

    ეს ბროშურა ბოლოს შემოწმდა ნარკოტიკების სააგენტოს (Swissmedic) მიერ 2019 წლის თებერვალში.

    17835 / 30.07.2020წ

    Acetalgin enthält den Wirkstoff Paracetamol, der schmerzlindernd und fiebersenkend wirkt.

    Acetalgin wird angewendet zur kurzfristigen Behandlung von Kopfschmerzen, Zahnschmerzen, Schmerzen im Bereich von Gelenken und Bändern, Rückenschmerzen, Schmerzen während der Monatsblutung, Schmerzen nach Verletzungen (z.B. Sportverletzungen), Schmerzen bei Erkältungskrankheiten sowie gegen Fieber.

    Wie alle Fieber- und Schmerzmittel soll auch Acetalgin nicht ohne ärztliche Verschreibung länger als 5 Tage oder bei Fieber länger als 3 Tage angewendet werden. Bei Kindern bis 12 Jahren beträgt die maximale kontinuierliche Anwendungsdauer ohne ärztliche Konsultation 3 Tage.

    Schmerzmittel sollen nicht ohne ärztliche Kontrolle über längere Zeit regelmässig eingenommen/angewendet werden. Längerdauernde Schmerzen bedürfen einer ärztlichen Abklärung.

    Hohes Fieber oder eine Verschlechterung des Zustandes bei Kindern erfordern eine frühzeitige ärztliche Konsultation.

    Um das Risiko einer Überdosierung zu verhindern, soll sichergestellt werden, dass andere verabreichte Medikamente kein Paracetamol enthalten.

    Die angegebene oder vom Arzt bzw. der Ärztin verschriebene Dosierung darf nicht überschritten werden.

    Es ist auch zu bedenken, dass die langdauernde Einnahme/Anwendung von Schmerzmitteln ihrerseits dazu beitragen kann, dass Kopfschmerzen weiterbestehen.

    Die langfristige Einnahme/Anwendung von Schmerzmitteln, insbesondere bei Kombination mehrerer schmerzstillender Wirkstoffe, kann zur dauerhaften Nierenschädigung mit dem Risiko eines Nierenversagens führen.

    In folgenden Fällen darf Acetalgin nicht eingenommen/angewendet werden:

    • Bei Überempfindlichkeit auf den Wirkstoff Paracetamol. Eine solche Überempfindlichkeit äussert sich z.B. durch Asthma, Atemnot, Kreislaufbeschwerden, Schwellungen der Haut und Schleimhäute oder Hautausschläge (Nesselfieber);
    • Bei schweren Lebererkrankungen;
    • Bei Alkoholüberkonsum;
    • Bei einer erblichen Leberstörung (sogenannte Meulengracht-Krankheit).

    Bei Erkrankungen der Niere oder der Leber sowie beim sogenannten «Glucose-6-Phosphat-Dehydrogenase-Mangel» (seltene erbliche Krankheit der roten Blutkörperchen) sollten Sie vor der Einnahme/Anwendung Ihren Arzt oder Ihre Ärztin konsultieren.

    Informieren Sie Ihren Arzt oder Ihre Ärztin ebenfalls, wenn Sie gleichzeitig blutverdünnende Medikamente oder gewisse Arzneimittel zur Behandlung von Tuberkulose (Rifampicin, Isoniazid), Epilepsie (Phenytoin, Carbamazepin), Gicht (Probenecid), erhöhten Blutfettwerten (Cholestyramin) oder HIV-Infektionen (Zidovudin) einnehmen müssen. Vorsicht ist auch geboten bei der gleichzeitigen Anwendung von Arzneimitteln mit den Wirkstoffen Chloramphenicol, Salicylamid oder Phenobarbital.

    Bei gleichzeitiger Anwendung eines Antibiotikums mit dem Wirkstoff Flucloxacillin ist Ihr Arzt oder Ihre Ärztin ebenfalls zu informieren, da ein erhöhtes Risiko für eine Übersäuerung des Blutes (metabolische Azidose mit vergrösserter Anionenlücke) besteht. Eine engmaschige ärztliche Kontrolle wird empfohlen, um das Auftreten einer metabolischen Azidose zu erkennen.

    Von der gleichzeitigen Einnahme/Anwendung von Paracetamol und Alkohol ist abzuraten. Besonders bei fehlender gleichzeitiger Nahrungsaufnahme erhöht sich die Gefahr einer Leberschädigung.

    Bei Essstörungen wie Anorexie, Bulimie und sehr starker Abmagerung sowie bei chronischer Mangelernährung ist Vorsicht geboten bei der Einnahme/Anwendung von Acetalgin.

    Bei Flüssigkeitsmangel und verminderten Mengen an Blut ist bei der Einnahme/Anwendung von Acetalgin Vorsicht geboten. Bei einer schweren Infektion (z.B. einer Blutvergiftung) ist bei der Einnahme/Anwendung von Acetalgin ebenfalls Vorsicht geboten.

    Einzelne Personen mit Überempfindlichkeit auf Schmerz- oder Rheumamittel können auch auf Paracetamol überempfindlich reagieren (siehe «Welche Nebenwirkungen kann Acetalgin haben?»).

    Die Tabletten zu 500 mg Paracetamol enthalten weniger als 1 mmol Natrium (23 mg) pro Tablette, d.h. sie sind nahezu „natriumfrei“.

    Informieren Sie Ihren Arzt, Apotheker oder Drogisten bzw. Ihre Ärztin, Apothekerin oder Drogistin, wenn Sie

    • an anderen Krankheiten leiden,
    • Allergien haben oder
    • andere Arzneimittel (auch selbst gekaufte!) einnehmen oder äusserlich anwenden!

    Vorsichtshalber sollten Sie während der Schwangerschaft und Stillzeit möglichst auf Arzneimittel verzichten oder den Arzt, Apotheker oder Drogisten bzw. die Ärztin, Apothekerin oder Drogistin um Rat fragen.

    Aufgrund bisheriger Erfahrungen ist bei kurzfristiger Anwendung vom Wirkstoff Paracetamol in der angegebenen Dosierung kein Risiko für das Kind bekannt.

    Obwohl Paracetamol in die Muttermilch übertritt, darf gestillt werden.

    Tabletten

    Einzeldosen der Tabletten nicht häufiger als angegeben verabreichen. Die angegebene maximale Tagesdosis darf nicht überschritten werden. Nicht anwenden bei Kindern unter 9 Jahren.

    Erwachsene und Kinder über 12 Jahre (über 40 kg): 1-2 Tabletten als Einzeldosis, 4-8 Std. bis zur nächsten Einnahme warten. Die Maximaldosis pro Tag beträgt 8 Tabletten (= 4 g Paracetamol).

    Kinder 30-40 kg (9-12 Jahre): 1 Tablette als Einzeldosis, 6-8 Std. bis zur nächsten Einnahme warten. Die Maximaldosis pro Tag beträgt 4 Tabletten (= 2 g Paracetamol).

    Die Tabletten mit etwas Flüssigkeit einnehmen.

    Suppositorien

    Zäpfchen in den After einführen. Einzeldosen der Zäpfchen nicht häufiger als angegeben verabreichen. Die angegebene maximale Tagesdosis darf nicht überschritten werden.

    Bei Kindern unter 8 kg Körpergewicht dürfen die Acetalgin Suppositorien nur auf Anweisung des Arztes bzw. der Ärztin angewendet werden.

    Gewicht (Alter)EinzeldosisMaximale Tagesdosis
    5-7 kg (bis 6 Monate, nur nach ärztlicher Anweisung)1 Suppositorium zu 125 mg3 Suppositorien zu 125 mg (= 375 mg Paracetamol)
    7-10 kg (6-12 Monate)1 Suppositorium zu 125 mg4 Suppositorien zu 125 mg (= 500 mg Paracetamol)
    10-15 kg (1-3 Jahre)1 Suppositorium zu 250 mg3 Suppositorien zu 250 mg (= 750 mg Paracetamol)
    15–22 kg (3-6 Jahre)1 Suppositorium zu 250 mg4 Suppositorien zu 250 mg (= 1 g Paracetamol)
    22-30 kg (6-9 Jahre)1 Suppositorium zu 500 mg3 Suppositorien zu 500 mg (= 1,5 g Paracetamol)
    30–40 kg (9-12 Jahre)1 Suppositorium zu 500 mg4 Suppositorien zu 500 mg (= 2 g Paracetamol)
    >40 kg (>12 Jahre und Erwachsene)1-2 Suppositorien zu 500 mg8 Suppositorien zu 500 mg (= 4 g Paracetamol)

    Halten Sie zwischen den Einzeldosen der Suppositorien einen Zeitabstand von 6-8 Std. ein.

    Aufgrund des Risikos der lokalen Toxizität, sollen Suppositorien nicht öfter als 4 mal am Tag verwendet werden. Die Dauer der rektalen Behandlung soll so kurz wie möglich sein. Die Anwendung von Suppositorien ist bei Patienten mit Diarrhoe nicht empfohlen.

    Halten Sie sich an die in der Packungsbeilage angegebene oder vom Arzt bzw. der Ärztin verschriebene Dosierung. Wenn Sie glauben, das Arzneimittel wirke zu schwach oder zu stark, so sprechen Sie mit Ihrem Arzt, Apotheker oder Drogisten bzw. mit Ihrer Ärztin, Apothekerin oder Drogistin.

    Folgende Nebenwirkungen können bei der Einnahme/Anwendung von Acetalgin auftreten:

    Selten (betrifft 1 bis 10 von 10‘000 Anwendern)

    In seltenen Fällen können Überempfindlichkeitsreaktionen wie Juckreiz, Schwellungen der Haut und Schleimhäute oder Hautausschläge, bis hin zu schweren Hautreaktionen (sehr selten) und Übelkeit auftreten. Des Weiteren können Atemnot oder Asthma auftreten, vor allem, wenn diese Nebenwirkungen auch schon früher bei der Verwendung von Acetylsalicylsäure oder anderen nichtsteroidalen Antirheumatika (NSAR) beobachtet wurden. Treten Zeichen einer Überempfindlichkeitsreaktion oder Blutergüsse/Blutungen auf, so ist das Arzneimittel abzusetzen und der Arzt bzw. die Ärztin zu konsultieren.

    Sehr selten (betrifft weniger als 1 von 10‘000 Anwendern)

    Sehr selten wurden Veränderungen des Blutbildes beobachtet, wie eine verringerte Anzahl von Blutplättchen (Thrombozytopenie) oder eine starke Verminderung bestimmter weisser Blutkörperchen (Agranulozytose).

    Wenn Sie Nebenwirkungen bemerken, wenden Sie sich an Ihren Arzt, Apotheker oder Drogisten bzw. Ihre Ärztin, Apothekerin oder Drogistin. Dies gilt insbesondere auch für Nebenwirkungen, die nicht in dieser Packungsbeilage angegeben sind.

    Das Arzneimittel darf nur bis zu dem auf dem Behälter mit «EXP» bezeichneten Datum verwendet werden.

    Bei unkontrollierter Einnahme/Anwendung (Überdosis) ist unverzüglich ein Arzt bzw. eine Ärztin zu konsultieren. Übelkeit, Erbrechen, Bauchschmerzen, Appetitlosigkeit und/oder allgemeines Krankheitsgefühl können ein Hinweis auf eine Überdosierung sein, treten aber erst mehrere Stunden bis einen Tag nach Einnahme/Anwendung auf.

    Eine Überdosis kann eine sehr schwere Leberschädigung zur Folge haben.

    Arzneimittel mit dem Wirkstoff Paracetamol dürfen nicht an Kinder, welche aus Versehen Alkohol eingenommen haben, verabreicht werden.

    Lagerungshinweis

    Bei Raumtemperatur (15-25 °C) lagern.

    In der Originalverpackung aufbewahren.

    Ausser Reichweite von Kindern aufbewahren.

    Die Tabletten an einem trockenen Ort aufbewahren.

    Weitere Hinweise

    Weitere Auskünfte erteilt Ihnen Ihr Arzt, Apotheker oder Drogist bzw. Ihre Ärztin, Apothekerin oder Drogistin. Diese Personen verfügen über die ausführliche Fachinformation.

    Wirkstoffe

    1 Tablette (teilbar) enthält 500 mg Paracetamol.

    1 Zäpfchen enthält 125 mg, 250 mg oder 500 mg Paracetamol.

    Hilfsstoffe

    Tablette à 500mg Paracetamol : Kartoffelstärke, Povidon K 25 (E 1201), Croscarmellose-Natrium (E 468), Gelatine, Glycerol 85% (E 422), Mikrokristalline Cellulose (E 460), Crospovidon (E 1202), Talkum, Magnesiumstearat (E 470b).

    Suppositorien: Polysorbat, Hartfett.

    34186, 49493 (Swissmedic).

    In Apotheken, nur gegen ärztliche Verschreibung:

    Packung mit 100 oder 500 teilbaren Tabletten.

    In Apotheken und Drogerien, ohne ärztliche Verschreibung:

    Packung mit 20 teilbaren Tabletten.

    Packung mit 10 Zäpfchen zu 125 mg, 250 mg oder 500 mg.

    Streuli Pharma AG, Uznach.

    Diese Packungsbeilage wurde im Februar 2019 letztmals durch die Arzneimittelbehörde (Swissmedic) geprüft.